Dropshipping Hakkında Merak Ettikleriniz

Trenyol'da satış nasıl yapılır?  Satışlarınızı nasıl arttırırsınız?  Madepazar ürünlerinde Trendyol'da Satış kolaylıkları nelerdir? 

Madepazar

Trendyol'da Dropshipping Nasıl Yapılır?

Trendyolda satış nasıl yapılır

Trendyol'da Dropshipping Nasıl Yapılır?

 

Dropshipping nedir?

Dropshipping , çevrimiçi mağazalar için bir tür perakende sipariş karşılama yöntemidir; burada tüccarlar, envanteri depolamak yerine, müşteriler sipariş verirken üçüncü taraf tedarikçilerden ürün satın alır. Ürünler daha sonra doğrudan tüketiciye gönderilir. Bu şekilde, satıcı ürünü doğrudan ele almak zorunda kalmaz. Tanıdık geliyor mu?

 

Perakende mağaza müdürü için, sevkiyat ve sipariş karşılama söz konusu olduğunda, bu çoğunlukla uygulamalı bir süreçtir. Satıcı herhangi bir şekilde ürünleri stoklamak, envanteri toplu olarak sipariş etmek veya siparişleri fiziksel olarak yerine getirmek zorunda değildir. Bunun yerine, üçüncü taraf tedarikçi, ürünleri satıcı adına gönderir.

 

Dropshipping girişimciler için harikadır çünkü bir mağaza işletmek geleneksel perakende modeli kadar operasyonel sermaye gerektirmez. Gerçek bir mağaza açmanız, çalışanları işe almanız, ışıkları açık tutmanız, genel gider ödemeniz veya ürün stoklamanız gerekmez. Bunun yerine, çevrimiçi bir mağaza açarsınız ve halihazırda ürünleri ve depo alanı olan tedarikçilerden toptan satın alırsınız.

Trendyol’da Dropshipping Nasıl Yapılır?

Trendyol, e-ticaretle ilgilenmek isteyenler için ülkemizde en çok tercih edilen dropshipping sitelerinden biridir. Trendyol herkese kendi bünyesinde satış yapmak için imkan sunmaktadır.

Çeşitli kimlik ve şirket bilgileri doldurulduktan sonra Trendyol için satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Satış yapmaya başlamadan önce tedarikçi bulmanız ve anlaşmanız gerekmektedir. Dropshipping mantığı ürünleri satıcı pazar yerlerine yükler tedarikçi gelen siparişleri hazırlar, paketler ve kargolamaktadır.

Doğru tedarikçi ve çok satan ürünler için Madepazar’a göz atın.

Ancak doğru tedarikçi ve Pazar yerine ürün yüklemek ile sadece satışların yüksek düzeylere ulaşmasını beklemek bir yanılgıdır. Çoğu tedarikçi yüksek satış oranlarına bir anda ulaşmayı vadetmesi bir yanılgıdan ibarettir. Ürünlerin çok satması ve aranan ürünler olması tek başına yetmemektedir.

Trendyol, Hepsiburada, N11, Çiçeksepeti gibi birçok Pazar yerinde aynı ürünleri satan tedarikçiler ve satıcılar varken rekabet yüksek düzeydedir ve satışlarınızı arttırmak da satıcıların elindedir. Ancak pek çok satıcı sadece ürünleri Pazar yerlerine yükleyerek gelen siparişler ile yetinmektedir.

Madepazar olarak satıcılarımızın satışlarını arttırmaları için her türlü desteği vermekte ve öğretici bilgileri her yeni gün güncelleyerek bayilerimize destek sağlanmaktadır.

Trendyol'da Satışlarınız Arttırmanız İçin Bazı Taktikler

Şimdi Trendyol’da satışlarınızı arttırmak için yapmanız gereken adımlar;

Trendyol  gibi popüler Pazar yerlerinde rekabetin oldukça fazla olması satıcıların satışlarını arttırmak için belli koşulları yerine getirmesini gerektirmektedir. Bunlara kısaca değinelim;

 • Ürün fotoğraflarının satılan ürünün birebir aynısı olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Müşteriler ürün fotoğraflarına bakarak ürün almakta, fotoğrafla ürün arasında küçük bir fark olması dahi müşterilerin iade yapmasını dolayısıyla satıcı puanınızı etkilemektedir.

Ürün fotoğrafının birebir ürünü yansıtması yanında fotoğraf kalitesi de satışlar için oldukça etkilidir. Ürünün flu bir fotoğrafı, ya da arka planın çok renkli olması karmaşık olması müşterilerin ürünü satın almasını etkilemektedir.

Fotoğraf tek renk arka plan üzerinde net bir şekilde birebir ürün görselinden oluşmak zorundadır.

Ürün Fotoğrafları, Madepazar olarak bayilerimize kolaylık sağlaması için XML linki üzerinden ücretsiz olarak sunuyoruz. XML linki içinde SEO uyumlu fotoğraflar, kaliteli ürün fotoğrafları seçilip yüklenmektedir. Böylece bayilerimiz ürün fotoğrafı çekmek ya da bulmak ile uğraşmamaktadır.

 

 • Ürünün tam ve doğru adı ile ürün yüklenmesi gerekmektedir. Böylece ürünü arayan müşteriler tam olarak aradıkları ürünü bularak satın alım gerçekleştirebilecektir.
 • Ürün açıklamaları, ürün hakkında müşterinin aklına gelebilecek tüm soruları yanıtlaması müşterilerin o ürünü tercih etmesini sağlamaktadır.
 • Trendyol‘da aynı ürünü birden fazla satıcı sattığı durumda belirlenen algoritma metrikleriyle müşterilerine maksimum fayda sağlayacak satıcıyı seçen ve bu satıcının ürününü yukarı taşıyan sisteme buybox Ürün, müşteri tarafından aratılıp tıklandığında Buybox‘ı kazanan satıcının ürünü ilk sırada açılır. Bu da o ürünü en çok o satıcı tarafından tercih edilmesine ve satıcının satışlarını arttırmasını sağlamaktadır. Buybox Trendyol satıcıları için son derece önemli bir algoritmadır. Birçok satıcının buybox kazanarak öne çıkabilmek ve satışlarını arttırmak imkanı sağlaması şansını yakalaması için en iyi fiyatı girerek sürümden kazanmak, stoklarınızı kontrol etmek ve satıcı puanınızı yüksek tutmak için elinizden geleni yapmanız gerekmektedir.
 • Müşteriler beğendikleri ürünleri favorilere ekleyerek o ürünlerin indirim fırsatlarını yakalamak ya da daha sonrasında satın almaktadırlar. Sıkça favorilere eklenen ürünlerinize kampanyalar yaparak o ürünleri favorilerine yükleyen müşterilere bildirim gitmesini sağlamaktasınız. Böylece indirim bekleyen müşteriler tarafından satın alım sağlan ve dikkat çekecektir.
 • Raporlar ekranında satmayan ürünlerinizi ve ürün stoklarınızı takip edebilirsiniz. Böylece stokları azalmış ürünler için güncelleme yapabilirisiniz. Ayrıca satmayan ürünlere çeşitli kampanyalar ve indirimler uygulayarak müşterilerin dikkatini çekmesini ve satışının artmasını sağlayabilirsiniz.
 • Müşteri ihtiyaçlarını analiz ederek ürün satıcı değerlendirmelerine önem verin. Yüksek iade oluşturulan ürünlerinizde aksiyon alarak gerekli işlemleri yerine getirmeniz satışlarınız için önem taşımaktadır.
 • Trendyol gibi büyük Pazar yerlerinde özel günlerde büyük reklamlar verilmektedir. Böylece müşteriler o günlerde Pazar yerini sıkça ziyaret etmektedir. Satıcı olarak sizin de ürünlerinizin görüntülenmeleri kampanya günlerinde artmaktadır. Görüntülenme satış artışlarını da beraberinde getirir. Kampanya günlerine özel indirimler satışlarınızı üst sıralara çıkarmanızı sağlayacaktır.
 • Satış potansiyeli diğerlerine göre yüksek ürünleriniz olacaktır. Tespit ettiğiniz bu ürünler için sosyal medya veya Google reklamları vermeniz en çok satış arttıran durumları oluşturmaktadır. Aynı zamanda o ürünler için kupon özelliğini de aktive etmeniz mağazanızın sıkça tıklanmasına ve görünür olmasına yardımcı olacaktır.
 • Satıcı olduğunuz Trendyol mağazanızı tasarlayarak güncel tutmaya özen göstermeniz sizi diğer satıcıların önüne geçirecektir.
 • Müşteri sorularına hızlı ve net cevaplar vermeniz de satıcının güvenilirliğini arttırmaktadır. Ürünlere gelen soruları diğer müşterilerin de görmesi, sorulara verilen cevapların sürelerinin kısa olması müşteriler tarafından oldukça fazla dikkat çekmektedir.

MADEPAZAR İLE DROPSHIPPING YAPMAK İÇİN ÜYE OL