Madepazar

Mağaza Açmadan Satış Yapmak Mümkün

İnstagram'da mağaza açarak satış nasıl yapılır? Dolap, Gardrops, Letgo gibi uygulamalarda satış yapmak için gerekli olanlar nedir? 

Web Sitesi Olmadan Instagram'da Nasıl Satış Yapılır 

Küçük işletmelerin %36’sından fazlasının bir web sitesine sahip olmadığını biliyor muydunuz ?

Web siteleri yoksa, bu işletmeler nasıl müşteri çekiyor?

Müşterileri mağazalarına getirmek yerine, müşterilerinin boş zamanlarını geçirmeyi sevdikleri yerlere ulaşıyorlar.

Instagram çoğunlukla özçekimleri, evcil hayvanlarınızın resimlerini ve lezzetli görünen yiyecekleri paylaşmakla tanınan bir platform olarak tanınır.

Ancak küçük işletmeler, Instagram’ı tüketicilere doğrudan satış için bir e-ticaret pazarına dönüştürdü.

Instagram’da satış yapmaya karar verdiğinizde, bir e-Ticaret web sitesi oluşturma ve sürdürme sürecini ortadan kaldırırsınız.

Bu kılavuzun yardımıyla, bir alan adı sahibi olmak zorunda kalmadan tüm e-Ticaret işinizi yalnızca Instagram’da yürütebileceksiniz.

Instagram kullanıcılarının %50’si en az bir işletmeyi takip ediyor.

Bu nedenle, Instagram’ı zaten markanızı pazarlamak için kullanıyorsanız ancak satış için kullanmıyorsanız, yeniden düşünmenin zamanı geldi. Bu kılavuz, Instagram’da satış yapmak ve bir iş kurmak istiyorsanız bir web sitesine ihtiyacınız olmadığını kanıtlayacaktır; tek ihtiyacınız olan, müstakbel müşterilerinizle iletişime geçmek için bir pazarlama stratejisi. O halde başlayalım!

 • Bir Web Sitesi Olmadan Instagram’da Satış Yapabilir misiniz?
 • Neden Instagram’da Satış Yapmalısınız?
 • Web Sitesi Olmadan Instagram’da Nasıl Satış Yapılır?

Doğrudan seçtiğiniz bir bölüme atlayabilir veya kaydırmaya devam edebilirsiniz.

Bir Web Sitesi Olmadan Instagram’da Satış Yapabilir misiniz?

130 milyon Instagram kullanıcısı her ay alışveriş içeriğiyle etkileşime giriyor.

Kısa cevap evet. E-Ticaret işinize yeni başlıyorsanız ve sınırlı bir bütçeniz varsa, web sitesi geliştirme için büyük bir yığın ayırmanız gerekmez. En azından ürün satmak istiyorsanız, etkileyici içerik ve ürün resimleri kullanarak müşterilere satış yapmak için Instagram’ı kullanabilirsiniz.

Web siteniz geliştirme aşamasındayken veya henüz kurulmadıysa, marka bilinirliği oluşturmak ve satış yapmak için Instagram’ı kullanmaya başlayabilirsiniz. Instagram, ürününüz için doğrudan satış oluşturmanıza yardımcı olabilir. Bu blog, bir web sitesi olmadan bile Instagram üzerinden nasıl ürün satabileceğiniz konusunda size yardımcı olacaktır.

Web sitenizi kurup çalışır hale getirdikten sonra, bağlantısını biyografinize ekleyebilir ve müşterileri satın almaya yönlendirebilirsiniz.

O zamana kadar, Instagram’da zaten somut bir müşteri tabanı oluşturmuş olacağınızdan, web siteniz sorunsuz bir satın alma süreci için bir eklenti sağlayacaktır. Yine de, Instagram’daki müşteri tabanınızı genişletmeye devam etmeniz gerekecek.

Neden Instagram’da Satış Yapmalısınız?

Bir e-ticaret mağazanız veya web siteniz yoksa, ancak yine de ürün satmak ve işinizi büyütmek istiyorsanız, Instagram tam size göre. Sadece bu değil, Instagram üzerinden satış yapmak işletmeniz için çeşitli büyüme fırsatları sunar.

MADEPAZAR

Instagram'da Nasıl Satış Yapılır

Kalabalıktan nasıl sıyrılacağınızı biliyorsanız, Instagram ürün ve hizmet satmak için en güçlü araçlardan biri olabilir. Bu ipuçları size Instagram’da nasıl başarılı bir şekilde satış yapacağınızı gösterecek.

Bu yazı itibariyle Instagram’ın bir milyardan fazla aktif aylık kullanıcısı olduğunu biliyor muydunuz? Evet, milyar. Instagram artık küresel bir pazar yeri.

Instagram görsel bir platform olduğundan, ürün satan şirketlerin sunduklarını sergilemeleri için mükemmel bir yerdir.

Evet, müşterilerinizin bir sosyal medya ajansı olarak kim olduğunuzu ve sizi (ve müşterilerinizi) neden sevdiklerini hatırlamalarına yardımcı olmak için Instagram’ı kullanmak, Instagram pazarlamanızın kritik bir parçasıdır.

İyi haber: Mağaza kurmak ve Instagram’da satış yapmaya başlamak için birden fazla yolunuz var.

Instagram Alışverişini Yerel Olarak Ayarlayın

Uygunsanız, başlamak için en iyi yer Instagram Alışverişidir.

Bir Instagram Mağazası ile profilinizde göze çarpan bir Görünüm Mağazası ve çeşitli içeriklerde ürünleri etiketleme olanağı elde edersiniz. Örneğin, @otrio.stationery, müşterilerin markanın e-ticaret mağazasından kolayca göz atabileceği, kaydedebileceği ve ürünleri satın alabileceği bir Mağazaya sahiptir.

Bu özelliği kullanabilmek için yapmanız gerekenler:

 • Desteklenenbir konumda olun (yalnızca ofis merkeziniz değil, sosyal medya yöneticisi olarak fiziksel konumunuz).
 • Fiziksel mal satmak. 
 • Bir Instagram işletme hesabınasahip olun (kişisel bir hesap yerine).
 • Instagram hesabınızı Facebook sayfanıza bağlayın.

Bu gereksinimleri karşılıyorsanız, bir Instagram mağazası kurabilirsiniz.

Instagram uygulamasını açın ve profilinize gidin. Sağ üst köşedeki menüyü açmak için dokunun ve Ayarlar’ı seçin. İşletme’ye ve ardından ekranın altındaki Instagram Alışverişini Ayarla bağlantısına dokunun.

Facebook Katalog Yöneticisi ile Instagram Alışverişini Ayarlayın

Şimdi Instagram hesabınızı mevcut bir kataloğa bağlamanız veya yeni bir tane oluşturmanız gerekecek.

Bunu yapmanın ilk olası yolu Facebook Katalog Yöneticisi’dir.

Katalog Yöneticisi’ni hiç kullanmadıysanız, bu, Facebook sayfanızda da mağaza sahibi olmanızı sağlayan Business Manager içindeki bir özelliktir.

Bu özellik oldukça basit olmasına rağmen, birçok seçenek dahil edilmiştir.

Önce mavi Katalog Ekle düğmesine tıklayın ve oluşturmak istediğiniz katalog türünü seçin. Örneğin, muhtemelen bir e-ticaret kataloğu oluşturmak istiyorsunuz.

Ardından envanterinizi nasıl yükleyeceğinizi seçin. Nispeten küçük bir kataloğunuz varsa, öğeleri manuel olarak yüklemek bu görevi gerçekleştirmenin en basit yolu olabilir.

 • Resim eklerseniz, bunların 500×500 piksel olması gerekir.
 • Ayrıca şunları da eklemeniz gerekecek:
 • Ürününüzün açıklaması
 • Dahili olarak kullanıyorsanız SKU numarası
 • İnsanların satın alabileceği web sitenizdeki doğrudan sayfanın bağlantısı
 • Ürün fiyatı

Instagram’da Satış Yaparken Yapılması Gerekenler

Marka üzerinde kalın

Instagram gerçek zamanlı, görsel bir ağ olduğu için onu sosyal medya kardeşlerinden farklı kılıyor. Ayrıca, satışınızı göz alıcı bir imajla yönlendirmeniz gerektiği anlamına gelir.

Fotoğrafı doğru çekmek için gereken zamanı ayırın. Kare şeklinde (hikaye oluşturmuyorsanız), tanımlanması kolay ve dikkat dağıtıcı aydınlatma sorunları olmayan bir fotoğraf seçin.

Ancak iyiden harikaya gitmek istiyorsanız, Instagram’ınızın markanızla uyumlu olduğundan emin olun.

Marka bilinci oluşturma yönergeleriniz şunları içermelidir:

 • Yazı tipleri ve kullanımları
 • Markanız için hangi belirli renkleri kullanıyorsunuz?
 • Görsellerin nasıl kullanılacağına ilişkin yönergeler
 • Fotoğrafları ve illüstrasyonları kullanıyor musunuz?
 • Kendiniz çekmezseniz resimlerinizinereden alabilirsiniz?

Güçlü bir marka varlığınız olduğunda, bunu gösterir.

Instagram için aktif paylaşım ve doğru paylaşım

Unutmayın: Akılda bir amaç ve hedef olan içerik oluşturun.

İlk olarak, satış odaklı yayın gönderileri oluşturmaya bakalım.

Tanıtmak için harika bir satışınız var mı? Belki duyurmak için yeni bir ürün hattınız vardır. Ya da belki müşteriniz çevrimiçi mağazasını yeni güncelledi.

Her iki durumda da, büyük haberleri sadece başlıkta değil, görselde de net bir şekilde ortaya koymak en iyisidir.

Instagram görsel bir kanaldır, bu nedenle potansiyel müşterileri göz alıcı görüntülerle bağladığınızdan emin olun. Ardından, başlıkta indirim tarihleri ​​veya ürün bilgileri gibi daha fazla ayrıntı sağlayın.

Her gönderide sert bir satış içermesi gerekmediğini unutmayın. Her gönderide ürünleri tanıtmak yerine, müşterinizin değer sağlayabileceği başka yollar düşünün.

Örneğin, yeni bir ürün özelliğini kullanarak takipçileri yönlendiren bir nasıl yapılır gönderisi oluşturabilirsiniz. 

Müşterilerin yeni bir ürün serisi başlatmasına yardımcı oluyor veya faydalı bir nasıl yapılır kılavuzu oluşturuyor olun, dönen gönderiler de harika bir fikir olabilir. Tek bir gönderiye 10 adede kadar resim ekleyebilirsiniz, bu da müşterilerinizin içeriğine çok daha fazla derinlik katabilir.

10 adede kadar görüntü için noktalarla, yaratıcı olmak için bolca fırsatınız var. Bir eğitimin her adımını detaylandırabilir veya tek bir ürünün tüm harika özelliklerini vurgulayabilirsiniz.

Erişimi genişletmek için hashtag’leri kullanın

İçeriğiniz en üst düzeyde olsa bile, hashtag’leri olmayan müşteriler için maksimum erişim elde etmeyi bekleyemezsiniz.

Instagram’da hashtag’ler, erişiminizi genişletmenin, daha fazla müşteriyle bağlantı kurmanın ve nihayetinde daha fazla ürün satmanın anahtarıdır.

Hashtag Yardımı: Instagram Hashtag’leri için Eksiksiz Kılavuzunuz

Müşterilerinizin gönderilerine hangi hashtag’leri eklemelisiniz? Çoğu durumda markalı, endüstri ve niş hashtag’lerin bir karışımı en iyi sonucu verir. Yeni sektör, viral veya konum hashtag’leri bulmak için beyin fırtınası için Instagram aramasını kullanabilirsiniz.

Ancak hashtag’ler için daha ayrıntılı bilgiler veya popülerlik ölçümleri istiyorsanız, üçüncü taraf bir araç kullanın.

Ardından liste görünümüne gidin ve en iyi performans gösterenleri bulmak için Ortalama Etkileşimlere göre sıralayın. Daha fazla içerik planlarken, uygun olan yerlerde en iyi hashtag’leri yeniden kullanın, böylece müşterileriniz için gösterimi en üst düzeye çıkarmaya devam edebilirsiniz.

Yayın gönderilerine hashtag eklemeyi kolaylaştırmak ister misiniz? Besteci sekmesinde hashtag grupları oluşturun, böylece tek tıklamayla yüksek performanslı hashtag listelerini yeniden kullanabilirsiniz.

Alışveriş yapılabilir gönderileri etiketleyin

Instagram Alışveriş’i kurduktan sonra müşteriler, profillerindeki Alışveriş düğmesini tıklayarak müşterilerinizin ürünlerine göz atabilir. Ancak takipçilerin Shop düğmesine rastlamasını beklemek zorunda değilsiniz. Bunun yerine, yayın gönderilerini de alışveriş yapılabilir hale getirmelisiniz.

Bir gönderide ürünleri etiketlediğinizde, sol alt köşede otomatik olarak bir alışveriş çantası simgesi görünür ve gönderinin altında bir Mağazayı Ziyaret Et başlığı görünür. Takipçiler, hemen alışverişe başlamak için tek tek ürünlere dokunabilir. Ayrıca, çeşitli ürünleri görmek için alışveriş çantası simgesine veya Mağazayı Ziyaret Et başlığına da dokunabilirler.

Müşterileriniz Instagram’da ödeme sunuyorsa, takipçiler uygulamadan çıkmadan anında satın alabilir. Bir e-ticaret sitesinde ödeme sunuyorlarsa, uygulama takipçilerden müşterilerinizin web sitesini ziyaret etmelerini ister. Her iki durumda da gönderileri alışveriş yapılabilir hale getirmek, Instagram’da satış yapmanın sorunsuz bir yoludur.

Instagram Hikayeleri ile Satış Yapın

Hikayeler 24 saat sonra kaybolsa da, Instagram’da satış yapmak için hala harika bir seçenek. Aslında, özgün çekicilikleri nedeniyle Instagram Stories , müşterilerle bağlantı kurmak ve daha gerçek bir şekilde satış yapmak için mükemmel bir yol olabilir.

Hikayeleri planlamak için Canva ile içerik oluşturun veya tasarlayın. 

Instagram Hikayelerine bağlantı çıkartmaları ekleyin

Müşterilerinizi harici bir sitede müşterilerinizin e-ticaret mağazasına yönlendirmek istiyorsanız, Hikayenize bir bağlantı çıkartması ekleyin. Çıkartma tepsisini açın, bağlantı etiketine dokunun ve URL’yi girin.

Varsayılan olarak, alan adı etikette görünecektir. Ancak, “%50 tasarruf edin!” gibi bir harekete geçirici mesaj ekleyerek çıkartma metnini özelleştirebilirsiniz. veya “Ücretsiz kargo alın!”

Instagram Hikayelerini alışveriş yapılabilir hale getirin

Makaralar ve Canlı Alışveriş gibi, Hikayeler de alışveriş yapılabilir içeriği destekler. Hikayelerinizi alışveriş yapılabilir hale getirmek için çıkartma tepsisinden alışveriş çıkartmaları ekleyin. Takipçiler Hikayenizdeki ürün etiketine dokunduklarında, göz atmak için doğrudan Mağazanıza gidebilirler.

Instagram Hikayesinde öne çıkanları kaydet

Teknik olarak, Hikayelerinizin 24 saat sonra gözden kaybolmasına izin vermek zorunda değilsiniz. Bunun yerine, bunları Instagram profilinizde görünen öne çıkan albümlere ekleyebilirsiniz. Müşterilerinizin öne çıkanlarından daha fazla satış elde etmek için onları stratejik olarak düzenleyin.

Satışla ilgili etkileşimi yönetin

Bazı durumlarda, satın almaya karar verene kadar müşterileri beslemeniz gerekebilir. Bu, müşterilerin Makaraları ve Hikayeleri hakkındaki yorumlarla ilgilenmek veya feed gönderilerinden gelen DM’lere yanıt vermek anlamına gelebilir. 

Reklam

Artık Instagram reklamları tüm kullanıcılar için mevcut olduğuna göre, neden şu anda haber kaynağınızda görünen sponsorlu gönderileri hızlı bir şekilde incelemeyesiniz? Ne de olsa, rekabeti ortadan kaldırmak, Instagram’da nasıl satış yapılacağını öğrenmenin bir yoludur.

Hangileri yeterli miktarda beğeni ve olumlu yorum alıyor? Bu gönderiler arasında hangi ortak özellikleri görüyorsunuz?

Instagram satışlarınızı daha büyük satış huniniz bağlamında tutun

Instagram satışınızın gizli kalmasını istemezsiniz, değil mi? Hiç de bile! Mümkün olduğunda Instagram satışınızı çapraz tanıtın. Facebook, Twitter veya Tumblr’daysanız, takipçilerinize bildirin.

E-posta listenize, özellikle de Instagram’ı kullanmaya en uygun segmente bir göz atın. Sadece insanların tanıtımınıza katılma şansını artırmakla kalmayacak, bunun sonucunda daha fazla Instagram takipçisi de kazanabilirsiniz!

Ayrıca, alışveriş yapılabilir gönderilerinizin diğer pazarlama çabalarınızla nasıl bağlantılı olduğunu da düşünün. Örneğin, müşterilerin Instagram’dan gelen web sitesi ziyaretçilerine indirim kodları sunmasını önerebilirsiniz. Ardından müşterileriniz birden fazla kanalda ilgilenen müşterilere satış yapabilir.

Sonuç olarak

Artık Instagram’da nasıl satış yapacağınızı bildiğinize göre, müşterilerin mağazalarını kurmalarına, ürünlerini tanıtmalarına ve sonuçlarını izlemelerine yardımcı olmak için ihtiyacınız olan tüm araçlara sahipsiniz. Bu gibi noktaları birleştirmek, yalnızca bir kerelik satış yapmanıza değil, aynı zamanda müşterilerin yeni müşterilerle uzun vadeli ilişkiler kurmasına da yardımcı olabilir.

Daha Fazlası ve Madepazar

Mağaza ve Web Sitesi Sahibi Olmadan Ürün Satabileceğiniz Diğer Platformlar

Dolap, Gardrops, Letgo, Sahibinden gibi 2. el ürün satarak öne çıkan uygulamalar mağaza sahibi olmayan sıfır ürün satan kullanıcılar tarafından da tercih edilmektedir. Tek yapmanız gereken bir hesap açarak ürün fotoğraflarını yüklemeniz ve yeni etiketli butonuna tıklayarak fiyat belirlemeniz. Uygulamalara göre değişen komisyon oranlarına göre ürünlerinizi satmaya başlayın.

Düşük reklam bütçeleri ile uygulamalar üzerinden reklamlar vererek daha çok kişiye ulaşabilirsiniz.

Mağazanız Olmadan Stok Tutmadan Ürün Satmak İstiyorsanız

Madepazar olarak mağazanız olmadan size ürün desteği sağlıyoruz. Dropshipping; satıcıların ürün stoklamadan Pazar yerlerinde tedarikçilerin ürünlerini müşterilere satan bir iş koludur.

Mağazanız yoksa, mağaza açmak istemiyorsanız ürünlerimizi İnstagram, Dolap, Letgo, Gardrops gibi uygulamalara yükleyerek satışını gerçekleştirdiğiniz ürünlerimizin tarafımızdan müşteriye iletilmektedir.

Madepazar ailesine katılarak e-ticaret yapmak istiyorsanız aramıza katılın.

MADEPAZAR AİLESİNE KATILARAK SATIŞ YAPMAYA BAŞLA!