#madepazar

Dropshipping Yasal mı ?

Dropshipping hakkında merak ettiğiniz, yasal ve güvenilir olup olmadığı konusunda şüphe duyduğunuz soruları yazımızda cevaplandırıyoruz. 

Dropshipping Hakkında Merak Edilenler

Dropshipping’in yasallığını anlamak için önce gerçekte ne olduğunu anlamanız gerekir. Bu bir tatmin yöntemidir. Bu kadar. Bir ürünü satın almak isteyen tüketicileri, o ürünü sağlayan tedarikçilerle birleştirmenin bir yolu.

Zaten aşina olduğunuz çevrimiçi alışveriş sitelerinin çoğu, bir stoksuz satış yöntemi kullanıyor. Sitelerinde listelenen tüm ürünleri kendi depolarında taşımıyorlar veya doğrudan müşterilere sipariş göndermiyorlar. Bunun yerine, müşterileri çekmek için çalışıyorlar. Bir sipariş aldıklarında, temelde tedarikçiye gidiyorlar ve “Hey Üretici, lütfen bunu doğrudan müşteriye gönderin” diyorlar.

Amazon’da çok satan bir tedarikçiyle çalıştık. Ürün sayfalarında “Amazon tarafından gönderildi ve satıldı” yazıyor. Ancak, tedarikçinin sevkiyatları doğrudan yaptığını biliyoruz. Dropshipping, Home Depot ve Houzz gibi daha pahalı ürünler satan sitelerde daha da belirgindir.

Neden Dropshipping? 

Pek çok ürün için satıcıların nakliye masraflarını ve işçiliğini üstlenmesi mantıklı değil. Bu, özellikle nakliyesi ve depolanması pahalı olabilen büyük, hacimli ürünler için geçerlidir.

Firmaların ürünleri kendi depolarına getirmeleri buna değmez. Sevkiyat ve depolama için ödeme yapmak zorunda kalacaklardı. Daha sonra müşteriye gittiğinde tekrar nakliye ücreti ödemek zorunda kalacaklardı.

Dropshipping kullanmak aslında bir kazan-kazan-kazan. Böylece tedarikçiler, istekli ve enerjik bir müşteri akışına sahip olmanın avantajını elde eder. Sonuç olarak, satıcılar, nakliye ve depolama masrafları olmadan web sitelerinden satışlardan kar elde ederler. Böylece nakliye ve depolama maliyetleri kolaylaştırıldığı için müşteriler daha düşük fiyatlar alır.

Kısacası, bazı insanlar dropshipping’in kulağa aldatıcı geldiğini düşünse de, tamamen yasaldır. Aynı zamanda, birçok en iyi çevrimiçi satıcının standart iş uygulamalarıyla da tamamen uyumludur.

Yeni Başlayanlar İçin Dropshipping

Dropshipping hakkında sık sorulan soruların bazı basit yanıtlarını burada bulabilirsiniz:

Dropshipping nedir ve nasıl çalışır?

Dropshipping, bir satıcının üçüncü bir taraftan siparişleri yerine getirmesi ve ürünleri doğrudan müşteriye göndermesini sağlamasıdır.

Başka bir deyişle, satıcı satış siparişini tedarikçiye iletir ve tedarikçi de siparişi yerine getirir.

Satıcı genellikle doğrudan bir üretici veya toptancı ile çalışarak ürün için indirimli ödeme yapar; karları, ilk ürün maliyetindeki farktan ve onu hangi fiyattan satarlarsa satsınlar.

Satıcı, kendi envanterini saklamaz veya öğeleri doğrudan göndermez. Bunun yerine, çoğunlukla pazarlama, reklamcılık ve çevrimiçi varlıklarını yönetmeye odaklanırlar.

Dropshipping’i işime nasıl dahil edebilirim?

Dropshipping, geleneksel bir e-ticaret iş modelinin tamamlayıcısı olabilir.

Halihazırda bir veya daha fazla mağazada çevrimiçi varlığınız olduğunu (veya en azından bunu nasıl kuracağınızı bildiğinizi) varsayarsak, dropshippingi dahil etmek, birkaç farkla başka herhangi bir yeni ürünü piyasaya sürmeye benzer.

İşte adım adım hızlı bir kılavuz:

  1. Hangi ürünlerin stratejinize, pazarınıza ve müşteri tabanınıza uygun olacağını araştırın.
  2. Rakiplerinizin ürünü nasıl sattığını, yani fiyatlandırmayı araştırın.
  3. En iyi tedarikçiyi bulun (yukarıdaki kontrol listemize bakın).
  4. İkiniz için de işe yarayan bir tamamlama sürecini sonlandırın ve sisteminize dahil edin. Satış yönetimi yazılımınıza bağlı olarak, bu kolay olabilir veya bazı kırışıklıkların giderilmesini gerektirebilir.
  5. Yeni ürününüzü listeleyin ve tanıtın. Sevkiyat süreleri veya konumlarındaki değişiklikler gibi özel koşulları belirttiğinizden emin olun.

Dropshipping’in faydaları nelerdir?

Hemen hemen her e-ticaret perakendecisinin stoksuz satış yapmayı düşünmesi için en az beş iyi neden vardır.

  • Başlangıç risklerini en aza indirir
  • Ürün maliyetlerini düşürür
  • Daha düşük depolama ve lojistik maliyetleri
  • Geniş bir ürün teklifi
  • Esneklik

Dropshipping karlı mı?

Evet, stoksuz satış, satıcılar için karlı olabilir. Dropshipping, bir toptancının yapacağı gibi büyük işletme maliyetlerine maruz kalmadan müşterilerinize ürün satmanıza olanak tanıyan düşük riskli bir iş modelidir. Bu düşük maliyetler nedeniyle, diğer iş modellerine göre çok daha hızlı bir şekilde böylece dropshipping ile karlı olmak daha kolaydır.

Dropshipping için bir ticari kuruluş kaydetmem gerekir mi?

Evet, satış yapmaya başladığınızda işinizi kaydetmeniz gerekecek, ancak sürekli olarak yapmaya başlayana kadar bunu yapmak için acele etmenize gerek yok. Bunun nedeni, ödeme sağlayıcılarının çoğunun, işletmenizin bu tür kimlik bilgilerine sahip olduğunu kanıtlamanızı istemesidir.

MADEPAZAR AİLESİNE KATILARAK DROPSHİPPİNG YAPMAYA BAŞLAYIN!